W dniach 10-14 listopada 2014 International University of Sarajevo gościł grupę młodych architektów polskich podczas Międzynarodowych Warsztatów i Konferencji “Urbanistyczno – architektoniczne problemy projektowe we współczesnym mieście: case of Sarajevo”. Organizatorem wydarzenia był International University of Sarajevo w Sarajewie (IUS – BiH) we współpracy z Politechniką Śląską w Gliwicach (Polska) i Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Raciborzu (Polska).

IUS Rektor International University of Sarajevo, prof dr Yücel Oğurlu otworzył konferencję a w przemówieniu powitalnym podkreślil znaczenie tego przedsięwziecia dla nawiązania przyszłej współpracy i wyraził zadowolenie z obecności w jednym miejscu, międzynarodowych ekspertów z dziedziny architektury oraz wielu studentów tego kierunku. Uczestniczący w konferencji konsul oraz Polski ambasador w Bośni i Hercegowinie, HE. Andrzej Krawczyk nazywając delegację polskich Uniwersytetów „pionierami” na drodze do nawiązania współpracy BiH i Polski , uznał wizytę młodych polskich architektów w Sarajewie za niezwykle owocną. Stwierdził, że takie spotkanie rozszerza horyzonty, daje szansę na nawiązanie międzynarodowych kontaktów , wzbogaca w zakresie wiedzy i doświadczenia.

Koordynatorami konferencji i warsztatów byli: dr hab. Dr Ewa Stachura, starszy asystent Tijana Tufek-Memišević (IUS) oraz dr inż. arch. Joanna Sokołowska-Moskwiak z PWSZ w Raciborzu. Podczas warsztatów podjęto problem redefinicji centralnego obszaru miejskiego w Sarajewie – Marijin Dvor jako jednego z najważniejszych problemowych punktów miasta, a podczas konferencji dyskutowano szeroko nad koncepcjami architektonicznych propozycji przygotowanych przez studentów podkreślając znaczenie tego obszaru.