W połowie stycznia bieżącego roku studenci trzeciego roku kierunku automatyka i robotyka raciborskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wystąpili przed przedstawicielami firm korzystających z rozwiązań automatyki przemysłowej, a także członkami środowiska naukowego. O owocach swojej kilkumiesięcznej, skrupulatnej pracy opowiedziało dwudziestu sześciu przyszłych inżynierów.

Studenci przedstawili projekty przyporządkowane na podstawie swojej specyfiki do dwóch specjalizacji: automatyki przemysłowej oraz sterowników logicznych. Profesorami prowadzącymi projekty byli: dr hab. inż. Andrzej Harlecki, dr hab. inż. Włodzimierz Stanisławki oraz dr hab. inż. Bogdan Wysogląd. Za najbardziej wartościowy projekt uznano pracę Adama Ziobrowskiego „Projekt i budowa automatycznego inkubatora”. Wyróżnienia otrzymali: Mateusz Sekuła za „Zaprojektowanie manipulatora w systemie CAD i jego wykonanie” oraz Sebastian Szreder za „Projekt i wykonanie układu monitorującego obecność osób starszych samotnie mieszkających”.

Na liście tematów znalazły się ponadto : „Zastosowanie robota Kawasaki do zadań obróbkowych” (Jakub Bąkowski); „Automatyczny układ chłodzenia dłoni wspomagający grę na gitarze, z wykorzystaniem czujnika wilgotności oraz platformy Arduino” (Marcin Brzezinka); „Sterownie wahadłem odwróconym” (Patrick Korfant); „System wizyjny do kontroli procesu wykonywania połączeń klejonych” (Dominik Kudzin); „Projekt systemu wizyjnego do wykrywania wad opakowań wybranych produktów spożywczych” (Justyna Majnusz); „Projekt i realizacja makiety inteligentnego domu” (Jan Młynarczyk); „Zastosowanie rozproszonego układu sterowania w makiecie inteligentnego budynku” (Adrian Skaba); „Układ pozycjonowania z mechanizmem śrubowo-tocznym” (Piotr Szot); „System wizyjny służący do rozpoznawania ludzkiej twarzy realizowany w środowisku programu Matlab” (Tomasz Biskup); „Sterowanie urządzeniami elektrycznymi z wykorzystaniem modułu loTESP8266” (Daniel Gromotka); „Porównanie właściwości serwomechanizmów elektrycznych z różnymi układami sterowanymi” (Stanisław Gumienny); „Generator i czytnik QR kodów na bazie programu LabView” (Krzysztof Kuśnierz); „Robot równoległy – platforma Stewarta” (Łukasz Kwaśniewski); „Robot mobilny służący do inspekcji przewodów rurowych” (Michał Rozmarynowski); „Projekt i wykonanie wypalarki laserowej sterowanej numerycznie” (Michał Bajer); „Zastosowanie pakietu K-Roset w procesach programowania robotów przemysłowych Kawasaki” (Łukasz Kurka); „Piłka na równoważni – zastosowanie MATLAB/Simulink do sterowania i wyznaczania położenia obiektu” (Mariusz Osendowski); „Piłka na równoważni – model laboratoryjny układu regulacji” (Dariusz Wójcik); „Projekt i wykonanie modelu dźwigu towarowo-osobowego” (Marcin Podgórski); „Zastosowanie fotowoltaiki układem ogrzewania i przygotowanie C.W.U” (Mateusz Radwan); „Model przenośnika kubełkowego” (Agnieszka Richter); „Inteligentne systemy wspomagające kierowcę podczas jazdy w nowoczesnych samochodach. Wykonanie i zaprogramowanie modelu samochodu z czujnikiem ultradźwiękowym” (Sebastian Smolak); „Budowa robota mobilnego” (Jacek Wyrostek).

Przedstawiamy osoby, które uzyskały tytuł zawodowy inżyniera oraz tematy projektów inżynierskich, nad którymi studenci wraz z opiekunami pracowali w ostatnim czasie.

imię i nazwiskoTematOpiekun
inż. Jakub BąkowskiZastosowanie robota Kawasaki do zadań obróbkowychdr inż. Grzegorz Gołda
inż. Grzegorz CzarnyProjektowanie układów cyfrowych z wykorzystaniem płyty Altera DE1 oraz oprogramowania Quartus II Web Editiondr inż. Piotr Kalus
inż. Daniel GromotkaSterowanie urządzeniami elektrycznymi z wykorzystaniem modułu loTESP8266dr inż. Piotr Kalus