6 grudnia tradycyjnie obchodzone są mikołajki jako wspomnienie świętego Mikołaja, biskupa z Miry. Rankiem tego dnia dzieci, które przez cały mijający rok były grzeczne, znajdują prezenty ukryte pod poduszką, na oknie, w skarpecie  lub w innym specjalnie przygotowanym w tym celu miejscu. W popularyzowaniu  postaci i działalności Świętego Mikołaja tego dnia uczestniczyli również studenci i pracownicy Instytutu Kultury Fizycznej i Zdrowia, a dokładnie studenci I roku na kierunku Wychowanie fizyczne pod opieką mgr Magdaleny Liszka i dr Agnieszki Kosmol – Żok.

Byli oni organizatorami imprezy okolicznościowej z okazji Dnia Świętego Mikołaja w Szkole Podstawowej nr 3 w Raciborzu. Oczywiście przedsięwzięcie miało charakter sportowy dostosowany do wieku i możliwości fizycznych dzieci. Dla uczniów z klas I – IV przygotowane zostały zabawy taneczno – ruchowe, natomiast klasy V – VII rywalizowały między sobą drużynowo na torze przeszkód. Całości towarzyszyły akcenty świąteczno – mikołajkowe, które wyraźnie zostały zaprezentowany w ubiorach uczestników. Pozytywna energia, profesjonalizm i przygotowanie organizatorów wywołały prawdziwą radość wśród wszystkich uczestników imprezy.