AktualnościInstytut Studiów Społecznych

Seminarium dotyczące zwalczania przestępczości

W dniu 12 kwietnia 2019 w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu odbyło się seminarium dotyczące zwalczania przestępczości przygotowane przez Koło Naukowe Militarni. Pierwszy wykład wygłosiła dr Aleksandra Wentkowska, terenowy pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach. Dotyczył on poszukiwań osób zaginionych w kontekście procedur poszukiwawczych.
Doktor Wentkowska zaprezentowała także pokaz pracy psa ratowniczego o imieniu Hektor. Zadaniem psa jest szukanie osoby zaginionej  w terenie otwartym. Hektor, owczarek niemiecki, świetnie poradził sobie z poszukiwaniem ukrytych studentów.
Na temat poszukiwań w wodzie wypowiedział się Szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP Maciej Rokus. Przedstawił sprawy, które mogły być zabójstwem, samobójstwem lub nieszczęśliwym wypadkiem. Przedstawił rolę biegłego w sprawach zaginięć na obszarach wodnych.
Kolejny wykład wygłosił dr Bogdan Lach z Uniwersytetu Humanistycznospołcznego SWPS w Katowicach. Przedstawił problematykę modus operandi i profilowania sprawców zabójstw w Polsce i na świecie. Wykład uzupełniał opisując case study dotyczący konkretnych sprawców przestępstw.
Czwarte wystąpienie poświęcone było problematykę rekrutacji do wojsk specjalnych. Omówione zostały takie zagadnienia, jak profil idealnego kandydata oraz zasady rekrutacji.
Seminarium dotyczące zwalczania przestępczości