Zaznacz stronę
30.11.2019r. studenci Instytutu Neofilologii – filologia germańska i język niemiecki wraz z wykładowcami dr Pawłem Strózikiem i mgr Eweliną Uriasz udali się do Drezna na Bożonarodzeniowy Jarmark Struclowy „Striezelmarkt” (nazwa  powstała w średniowieczu i wywodzi się od serwowanej wówczas strucli), który obchodzi swoje 585. urodziny.

Drezdeński Jarmark Struclowy jest najstarszym jarmarkiem bożonarodzeniowym w całych Niemczech. Łańcuch świateł trasy bożonarodzeniowych jarmarków zaczyna się przy dworcu głównym, połyskując i mieniąc się na promenadzie Prager Straße i wiodąc na Altmarkt, następnie przy kościele Frauenkirche (Neumarkt) i zalewa morzem świateł drugą stronę Łaby.

Świąteczna atmosfera dodała uroku zwiedzanym  zabytkom. Uczestnicy wycieczki zobaczyli Zwinger – najznakomitszą budowlę późnego baroku w Niemczech, a oglądając  dziedziniec słuchali o historii tego miejsca oraz wystawach, które można tu zobaczyć. Kolejnym punktem na trasie zwiedzania był Theaterplatz z neorenesansową budowlą Opery Sempera, katedra Trójcy Świętej (Hofkirche), Synagoga oraz kościół Marii Panny (Frauenkirche).

W godzinach wieczornych studenci wrócili do Raciborza – zmęczeni, zmarznięci, ale bardzo zadowoleni, bogatsi o nową wiedzę historyczną, ciekawostki kulturowe Drezna, a także pamiątki i smakołyki.