JM Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, prof. nadzw. dr hab. inż. arch. Ewa Stachura była gościem specjalnym inauguracji roku akademickiego 2016/2017 w PWSZ w Koninie. Wygłosiła wykład pt. „Przestrzeń zurbanizowana wobec paradygmatu zrównoważonego rozwoju”.

JM Rektor Ewa Stachura wyjaśniła istotę paradygmatu. – To według Thomasa Khuna przyjęty sposób postrzegania rzeczywistości i wzorzec działania w jej obrębie. Paradygmat rozwoju zrównoważonego to na razie koncepcja konkurencyjna wobec paradygmatu dotychczasowego – gospodarki liberalnej. Ta zmiana oznacza redefinicję celów – przyznała rektor, dodając, że w okresie przejściowym, w jakim się obecnie znajdujemy, paradygmat obowiązujący niejako „karmi się” wartościami paradygmatu nowego, wykorzystując je dla realizacji własnych celów. – Proces ten pozwala wyjaśnić wiele zjawisk zachodzących w kształtowaniu współczesnej przestrzeni miejskiej, przede wszystkim w architekturze – oceniła. Wszelkie spostrzeżenia wzbogaciła prezentacją multimedialną ukazującą praktyczne przykłady rozwiązań.

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, która odbędzie się 11 października 2016 r. o godzinie 13:00 na Zamku Piastowskim w Raciborzu, wykład gościnny pt. „Nauczanie języków obcych w polskim kontekście edukacyjnym: osiągnięcia, problemy i wyzwania” wygłosi JM Rektor PWSZ w Koninie prof. zw. dr hab. Mirosław Pawlak.