Informacje o kierunku - kliknij, aby przeczytać
Przy obliczaniu wyniku kwalifikacyjnego bierze się pod uwagę wynik uzyskany z danego przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym oraz wynik uzyskany z danego przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym lub w formie egzaminu dwujęzycznego.
- NAZWA KIERUNKU: ADMINISTRACJA
- PROFIL: PRAKTYCZNY
- SPECJALNOŚĆ: ADMINISTRACJA PUBLICZNA, ADMINISTRACJA GOSPODARCZA
- CZAS TRWANIA STUDIÓW: 6 SEMESTRÓW/3 LATA
- WYBÓR SPECJALNOŚCI/MODUŁU SPECJALNOŚCIOWEGO W TRAKCIE REKRUTACJI: NIE
- PLANOWANA FORMA ORGANIZACJI ZAJĘĆ*:
- STUDIA STACJONARNE:
– ZAJĘCIA OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
– ZAJĘCIA OD PIĄTKU (godz. 15.00) DO NIEDZIELI
- BADANIA LEKARSKIE: TAK
- PRAKTYKI STUDENCKIE: 6 MIESIĘCY
- UZYSKANY TYTUŁ ZAWODOWY PO UKOŃCZENIU STUDIÓW: LICENCJAT
- ZDOBYTE UMIEJĘTNOŚCI PO UKOŃCZENIU STUDIÓW:
Absolwent kierunku administracja, bez względu na zajmowane stanowisko pracy, dokonuje wykładni przepisów prawnych, posługuje się orzecznictwem sądowym, literaturą o charakterze dogmatycznym, bazami danych. Rozwiązuje problemy (kazusy) wymagające zastosowania wiedzy specjalistycznej i interdyscyplinarnej. Podejmuje decyzje i uzasadnia swoje stanowisko, dokonuje analizy proponowanych rozwiązań konkretnych problemów. Posługuje się nabytą wiedzą w celu analizowania, interpretowania i projektowania strategii działań odnoszących się do problematyki związanej z funkcjonowaniem organów administracji, posiada umiejętność rozwiązywania konkretnych problemów, a także przewidywania skutków planowanych i podejmowanych działań. Posługuje się co najmniej jednym językiem obcym z uwzględnieniem języka specjalistycznego.
- POTENCJALNE MOŻLWIOŚCI ZATRUDNIENIA PO ZAKOŃCZENIU STUDIÓW KIERUNKU ADMINISTRACJA :
specjalność administracja publiczna: sądy i prokuratury, urzędy, samorządowe i państwowe jednostki organizacyjne (np. zakłady komunalne, inspekcje pracy, inspekcje sanitarne, straże i wiele innych).
specjalność administracja gospodarcza: własna działalność gospodarcza oraz małe i średnie przedsiębiorstwa prywatne i państwowe.
Administracja, specjalności: administracja publiczna i administracja gospodarcza
Korzystając z możliwości jakie daje reforma szkolnictwa wyższego uruchamiane studia mają mieć profil praktyczny. Oznacza to, że absolwenci studiów administracyjnych ukończonych w PWSZ będą posiadali konkretne umiejętności pozwalające na rozwiązywanie problemów wymagających zastosowania wiedzy specjalistycznej i interdyscyplinarnej oraz będą dobrze przygotowani do podejmowania wyzwań zawodowych, wykazywania aktywności i wytrwałości w realizacji indywidualnych i zespołowych działań w dziedzinie administracji.
Wybór praktycznego profilu studiów administracyjnych odpowiada nowoczesnym standardom nauczania i jednocześnie jest świadectwem odpowiedzialności władz Uczelni za swoich absolwentów. Gwarancją wysokiej jakości kształcenia będzie zarówno odpowiednio skonstruowany program studiów, dominująca rola ćwiczeń i warsztatów w systemie kształcenia oraz doskonała kadra składająca się w przeważającej części z doświadczonych praktyków.
Swoją gotowość do pracy zadeklarowali naukowcy jednocześnie aktywnie działający w obszarze praktyki: sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, sędzia sądu administracyjnego, radca prawny, adwokat, kierownik samorządowej jednostki organizacyjnej oraz trenerzy prowadzący szkolenia dla przedsiębiorców i urzędników różnych szczebli. Atrakcyjność kierunku podnoszą również zaproponowane specjalności, które odpowiadają podziałowi gospodarczemu kraju na sektor publiczny i sektor prywatny.

Specjalność administracja publiczna odnosi się do tej część administracji, która koncentruje się na działalności państwa i samorządu terytorialnego. Studenci w ramach tej specjalności zostaną przygotowani do pracy w administracji sądów i prokuratur, urzędach, samorządowych i państwowych jednostkach organizacyjnych (np. w zakładach komunalnych, inspekcjach pracy, inspekcjach sanitarnych, strażach i wielu innych).
Natomiast specjalność administracja gospodarcza jest skierowana do osób zainteresowanych funkcjonowaniem sfery biznesowej. Studenci wybierający tą specjalność zdobędą umiejętności niezbędne do prowadzenia administracji w ramach własnej działalności gospodarczej oraz w małych i średnich przedsiębiorstwach prywatnych i państwowych.
Uruchomienie kierunku administracja z pewnością wzbogaci i urozmaici rozbudowującą się ofertę studiów w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej.