W dniach 24-26 kwietnia 2017r. członkowie Studenckiego Naukowego Koła Bohemistów wybrali się do Pragi w ramach IX Seminarium Raciborsko-Praskiego. Organizatorką wyjazdu była dr Justyna Pietrzykowska. Celem seminarium było zapoznanie studentów z historią Czech, kulturą i wykorzystanie, a także poszerzenie zdobytych na zajęciach z Praktycznej nauki języka czeskiego, umiejętności językowych.

W trakcie trzydniowego pobytu zwiedziliśmy, z naszymi wykładowczyniami dr Justyną Pietrzykowską i dr Joanną Maksym-Benczew, Uniwersytet Karola, Wydział Filologiczny praskiego uniwersytetu na Náměstí Jana Palacha, Staroměstské náměstí, słynny Orloj (poznaliśmy jego historię), pomnik Jana Husa i wspominaliśmy ważne wydarzenia historyczne. Następnie zachwycaliśmy się Placem Vacława, Teatrem Narodowym,Teatrem Stanów, żydowską dzielnicą Josefov, słynnym Mostem Karola, kompleksem zamkowym Hradczany wraz z magiczną Złotą uliczką. Dotarliśmy też na Strahov, gdzie zwiedziliśmy klasztor wraz z jego biblioteką i ciekawymi zbiorami gromadzonymi przez zakonników przez stulecia, a także odwiedziliśmy Muzeum Techniki, secesyjny gmach Miejskiego Domu Reprezentacyjnego z początków XX wieku (Obecní dům), Pałac Petschki (Pečkův palác, nazywany też Pečkárną) – dawna siedziba tajnej policji gestapo, ogrody Wallensteina.

Uczestniczyliśmy nie tylko w wykładzie poświęconym historii czeskiego teatru, ale też w wykładzie poświęconym historii Czech w czasie II wojny światowej (Protektorat Czech i Moraw). Mieliśmy też okazję wziąć udział w grze miejskiej przygotowanej przez dr Justynę Pietrzykowską. Pierwszy wieczór w stolicy Czech spędziliśmy w Teatrze Narodowym, podziwiając przedstawienie zatytułowane „Duma i uprzedzenie“ (Pýcha a předsudek) na podstawie powieści Jane Austen. Byliśmy także na wystawie poświęconej powstaniu Karty 77 (Charta 77) – czechosłowackiej inicjatywie niezależnej, łączącej środowiska chrześcijańskie, liberalne i rewizjonistyczne, działająca w latach 1977–1992 na rzecz przestrzegania praw człowieka.

Pobyt w Pradze zaliczamy do bardzo udanych! Mogliśmy nie tylko podszkolić swoje umiejętności językowe, ale także „dotknąć” historii i zobaczyć na własne oczy zabytki tego magicznego miasta. Pewne jest, że ci którzy odwiedzili Pragę po raz pierwszy są nią zauroczeni, a stali bywalcy rozkochali się w niej na nowo. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku akademickim znowu udamy się do stolicy Czech i odkryjemy nowe, cudowne miejsca.

Autorzy: Justyna Kuschnik i Barbara Kopeczek – studentki I roku Filologii czeskiej