Instytut Neofilologii

Studenci Filologii czeskiej w Teatrze Śląskim w Opavie

cz_teatr_2018

Studenci Filologii czeskiej w Teatrze Śląskim w Opavie

20 marca studenci Filologii czeskiej, wraz z wykładowczyniami, wybrali się do Teatru Śląskiego w Opavie. Oglądnęli spektakl Kytice” na podstawie wydanego w 1853 r. zbioru ballad Karla Jaromíra Erbena – czeskiego etnografa, historyka i pisarza, badacza folkloru czeskiego i słowiańskiego.

Erben zaliczany jest do najwybitniejszych przedstawicieli czeskiego preromantyzmu. Należy nadmienić, że w Czechach ten zbiór ballad odgrywa taką samą rolę jak „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Przedstawienie, które osadzone było w ludowej poetyce, poruszało problemy winy i kary, miłości, śmierci, nienawiści.

Studenci mieli możliwość nie tylko oglądnąć przedstawienie w oryginale, ale też zaznajomić się z bogatą historią miasta Opavy.