Zapraszamy do obejrzenia relacji z wernisażu wystawy „Skale Niecia”, który odbyła się 18 maja  w Muzeum w Rybniku,

Jak podkreśla sam Franciszek Nieć, to jedyna okazja by zobaczyć wybrane przez niego grafiki w Polsce. Pozornie abstrakcyjne grafiki głęboko osadzone są w namacalnym doświadczeniu natury, odnajdywanej poprzez szukanie na mapie za pośrednictwem fizycznej obecności w konkretnym miejscu. W konsekwencji doprowadzając do pracy nad matrycą linorytniczą i odbitką, która w relacji z odbitkami tworzy osobiste terytorium.

Franciszek Nieć urodził się i mieszka w Rydułtowach. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bielsku-Białej, a następnie studia wyższe na Wydziale Grafiki (w Katowicach) Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu oraz dyrektorem Państwowego Ogniska Plastycznego im. L. Konarzewskiego Seniora w Rydułtowach – instytucji, której działalność współfinansuje Powiat Wodzisławski wspólnie z Miastem Rydułtowy. W 2004 r. uzyskał stopień doktora sztuk pięknych z grafiki, a w 2013 r. – stopień doktora habilitowanego. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów-plastyków w regionie. Swoje prace prezentował na wielu wystawach w kraju i zagranicą, m.in. w USA, Rumunii, Czechach, Francji, Macedonii, Hiszpanii, Chinach, Chile, Kanadzie, Turcji i Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Szwecji, Niemczech i Litwie.

Wystawa potrwa do 26 sierpnia.