Część II
Informacje o programie i planie studiów
Kierunek: edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
Przyznawane kwalifikacje (tytuły i dyplomy): tytuł zawodowy – licencjat
Poziom kwalifikacji: Kwalifikacja pełna na poziomie szóstym Polskiej Ramy Kwalifikacji i europejskich ram kwalifikacji
Szczegółowe kryteria przyjęć: średnia wyników z egzaminu maturalnego
Szczegółowe procedury dotyczące uznawania wcześniejszego kształcenia (formalnego, nieformalnego, incydentalnego): uznaje się kształcenie formalne potwierdzone świadectwem maturalnym, dyplomem zakończenia studiów lub odpowiednim wpisem do indeksu oraz efekty uczenia się.
Wymagania i przepisy dotyczące kwalifikacji: Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 14 listopada 2018 w sprawie charakterystyk drugiego stopnia efektów uczenia się dla kwalifikacji na poziomie 6-8 Polskiej Ramy (D.U. 2018 r. poz. 2218)
Profil kształcenia: praktyczny
Sylwetka absolwenta:
Absolwenci obu specjalności zdobywają pogłębioną wiedzę i profesjonalne umiejętności w zakresie sztuk plastycznych. Pozwala to na funkcjonowanie w roli samodzielnych twórców oraz uczestników i animatorów kultury współczesnej. Te kompetencje umożliwiają podjęcie pracy m.in. w domach kultury, muzeach i galeriach sztuki, a także z powodzeniem prowadzić własną firmę świadczącą szeroko rozumiane i różnorodne usługi o charakterze artystycznym.
Wszyscy absolwenci nabywają, bez względu na ukończoną specjalność, zawodowe kwalifikacje do nauczania plastyki w szkołach podstawowych oraz instytucjach kultury i edukacji pozaszkolnej.
Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.
Kształcenie odbywa się na dwóch specjalnościach, dających dodatkowe kwalifikacje, wiedzę i umiejętności:
- 1. absolwent specjalności grafika, fotografia i cyfrowe procesy graficzne może podjąć pracę w firmach związanych z komputerowym przygotowaniem materiałów do druku oraz w firmach wykorzystujących klasyczny i cyfrowy obraz fotograficzny (m.in. firmy reklamowe, mass media, studia fotograficzne, drukarnie, firmy poligraficzne).
- 2. absolwenci specjalności sztuki użytkowe mogą podjąć pracy w firmach, w których wymagane są wiedza i umiejętności w zakresie technik malarskich, rzeźbiarskich i graficznych (m.in. pracownie witraży, pracownie renowacji i konserwacji, firmy reklamowe, firmy zajmujące się plastycznym wystrojem wnętrz i aranżacją przestrzeni publicznej).
Dalsze możliwości kształcenia: studia II stopnia, studia podyplomowe.
Struktura programu wraz z liczbą punktów ECTS: opisy przedmiotów ECTS
Przepisy dotyczące egzaminów, systemu oceniania i ocen: warunkiem zaliczenia przedmiotu jest obecność na zajęciach i realizacja wymagań określonych programem zajęć. Zaliczenia przedmiotu dokonuje nauczyciel prowadzący zajęcia. Przedmioty zakończone egzaminem wymagają wcześniejszego ich zaliczenia. Egzamin przeprowadza (oraz ustala jego formę) nauczyciel prowadzący wykład z danego przedmiotu. Stosuje się następującą skalę ocen (biorąc pod uwagę stopień osiągnięcia zakładanych efektów kształcenia, dotyczących wiedzy i umiejętności oraz w ramach osiągnięcia i nie osiągnięcia kompetencji społecznych): bardzo dobry (5,0), plus dobry (4,5), dobry (4,0), plus dostateczny (3,5), dostateczny (3,0), niedostateczny (2,0). Każdy nauczyciel formułuje szczegółowe kryteria oceny w ramach prowadzonego przez siebie przedmiotu i każdej jego formy, a student zostaje z nimi zaznajomiony. Ten sposób oceniania jest stosowany zarówno podczas zaliczeń, jak i egzaminów.
Wymogi związane z zakończeniem studiów: zaliczenie wszystkich przedmiotów przewidzianych planem studiów, uzyskanie pozytywnej oceny artystycznej i teoretycznej pracy dyplomowej dokonanej przez promotorów i recenzentów tych prac (dyplom jest dwuczęściowy), uzyskanie pozytywnej oceny z egzaminu dyplomowego.
Forma studiów: stacjonarna.
Kierownik programu studiów: dr inż. arch Joanna Sokołowska-Moskwiak
- Opisy przedmiotów ECTS kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych 2018-2021
- Opisy przedmiotów ECTS kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych 2019-2022