Informacje o kierunku - kliknij, aby przeczytać
Przy obliczaniu wyniku kwalifikacyjnego bierze się pod uwagę wynik uzyskany z danego przedmiotu zdawanego na poziomie podstawowym oraz wynik uzyskany z danego przedmiotu zdawanego na poziomie rozszerzonym lub w formie egzaminu dwujęzycznego.
- NAZWA KIERUNKU: BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA
- PROFIL: PRAKTYCZNY
- SPECJALNOŚĆ/MODUŁ SPECJALNOŚCIOWY: BEZPIECZEŃSTWO PUBLICZNE, BEZPIECZEŃSTWO SPOŁECZNO-EKONOMICZNE, BEZPIECZEŃSTWO POLITYCZNO-MILITARNE
- WYBÓR SPECJALNOŚCI/MODUŁU SPECJALNOŚCIOWEGO W TRAKCIE REKRUTACJI: NIE
- PLANOWANA FORMA ORGANIZACJI ZAJĘĆ:
- STUDIA STACJONARNE:
– ZAJĘCIA OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU
– ZAJĘCIA OD PIĄTKU (godz. 15.00) DO NIEDZIELI
- BADANIA LEKARSKIE: TAK
- CZAS TRWANIA STUDIÓW: 6 SEMESTRÓW/3 LATA
- PRAKTYKI ZAWODOWE: 6 MIESIĘCY
- UZYSKANY TYTUŁ ZAWODOWY PO UKOŃCZENIU STUDIÓW: LICENCJAT
- ZDOBYTE PODCZAS STUDIÓW UMIEJĘTNOŚCI :
Absolwent posiada wiedzę dotyczącą szeroko pojętych zasad kierowania i dowodzenia, nabył wiedzę o zjawiskach i procesach zachodzących w podejmowaniu decyzji i cyklach działań, a także zastosowania przepisów prawa z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Dysponuje specjalistyczną wiedzą o zadaniach i kompetencjach organów administracji publicznej w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej oraz celach, zadaniach, zasadach osiągania gotowości i mechanizmie podejmowania decyzji i realizacji zadań z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Zna konsekwencje wynikające ze zobowiązań sojuszniczych, ratyfikowania umów i konwencji międzynarodowych w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.
Posiada wiedzę umożliwiającą zarządzanie różnymi strefami bezpieczeństwa gospodarki i społeczeństwa. Zna metody i możliwości ochrony informacji w przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych. Posiada wiedzę związaną z tajnikami systemów zarządzania podmiotów gospodarczych i instytucji, podstaw działalności w sferze rynkowej i gospodarczej. Zna podstawy samoobrony, technik interwencji oraz posługiwania się bronią palną. Posługuje się co najmniej jednym językiem obcym.
- POTENCJALNE MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA PO UKOŃCZENIU STUDIÓW:
Bez względu na ukończoną specjalność absolwent kierunku Bezpieczeństwo Państwa zostanie przygotowany do pracy:
1) w administracji rządowej (zespolonej i niezespolonej) i samorządowej, z ukierunkowaniem na jednostki organizacyjne służb państwowych i samorządowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wewnętrzne i zewnętrzne lub wykonujących zadania związane z bezpieczeństwem, jak np. dowództwa i instytucje wojskowe, wojewódzkie sztaby wojskowe, Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, jednostki wojskowe, wojskowe komendy uzupełnień;
2) w służbach mundurowych, zwłaszcza na stanowiskach cywilnych oraz w instytucjach zajmujących się analizą zagrożeń i zagadnieniami bezpieczeństwa;
3) w strukturach administracji rządowej i samorządowej – lokalnej oraz regionalnej, w tym zwłaszcza w organach zarządzania bezpieczeństwem w administracji wojewódzkiej, wyspecjalizowanych organach terenowej administracji rządowej o charakterze inspekcyjnym i kontrolnym;
4) w instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych, wykonujących zadania z zakresu bezpieczeństwa;
5) w instytucjach zajmujących się analizą zagrożeń i zagadnieniami bezpieczeństwa;
6) w środkach masowego przekazu;
8) w jednostkach gospodarczych, administracyjnych, zobowiązanych prawem do zatrudnienia specjalistów ds. obronności.
Interesują Cię kwestie związane z bezpieczeństwem? Marzy Ci się praca w służbach specjalnych, inspekcjach czy strażach? Chciałbyś poszerzyć wiedzę z zakresu militarnych i pozamilitarnych zagrożeń występujących we współczesnym świecie? Stoisz o krok od realizacji swoich marzeń. Wybierz studia na kierunku BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA prowadzone przez Instytut Studiów Społecznych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu!
Instytut Studiów Społecznych wprowadził na kierunku Bezpieczeństwo Państwa nową specjalność – Bezpieczeństwo Publiczne. Dedykowana ona będzie osobom ubiegający się w przyszłości o pracę przede wszystkim w służbach mundurowych.
Siatka godzin była tworzona przez funkcjonariuszy służb mundurowych: policjantów, wojskowych, strażaków, pograniczników, funkcjonariuszy służby więziennej i straży miejskiej oraz pracowników sztabu zarządzania kryzysowego. Wśród przedmiotów znajdą się takie, które wprowadzają w specyfikę danych służb. Oprócz zajęć teoretycznych, studenci uczestniczyć będą także w zajęciach praktycznych potrzebnych w wykonywaniu przyszłych obowiązków służbowych np. techniki interwencji, pomoc przedmedyczna z elementami pola walki, oględziny miejsca zdarzenia. Dodając do tego przedmioty realizowane obecnie (np. samoobrona, strzelectwo, bezpieczeństwo w sieci) absolwenci kierunku będą lepiej przygotowani do wymogów stawianych przez przyszłych pracodawców.

Dzięki temu kierunkowi:
- zostaniesz specjalistą z zakresu zarządzania kryzysowego, bezpieczeństwa publicznego lub międzynarodowego;
- dowiesz się w jaki sposób analizować i przewidywać zagrożenia lokalne, krajowe i międzynarodowe;
- będziesz potrafił zorganizować akcję ratunkową w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ludzi;
- zdobędziesz wiedzę i praktyczne umiejętności, które pozwolą Ci znaleźć zatrudnienie w administracji publicznej, służbach, inspekcjach, strażach, a także prywatnych firmach zajmujących się bezpieczeństwem.

Weź sprawy w swoje ręce i rozpocznij studia na kierunku BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA. Sam zdecyduj, w czym chcesz się specjalizować:
- bezpieczeństwo społeczno-ekonomiczne
- bezpieczeństwo Polityczno-militarne
Bezpieczeństwo narodowe to praktyczny kierunek studiów, który pozwoli Ci odnaleźć się na trudnym i dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Wiedza ekspercka jaką uzyskasz w trakcie wykładów oraz umiejętności praktyczne zdobyte w trakcie warsztatów, ćwiczeń i praktyk pozwolą Ci stać się konkurencyjnym na rynku.
Przykładowe stanowiska pracy: absolwenta kierunku Bezpieczeństwo Państwa to: pracownik instytucji lub formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo, pracownik komórki Zarządzania Kryzysowego, BOR, ABW, CBW; biurowy lub operacyjny pracownik na wszystkich szczeblach zarządzania kryzysowego; pracownik biurowy w resortach lub innych urzędach na stanowiskach związanych z zarządzaniem bezpieczeństwem i obronnością, także w kancelarii niejawnej; główny analityk danych w sytuacjach kryzysowych; główny operator lub inspektor ds. monitorowania zagrożeń; doradca w sztabach kryzysowych na różnych szczeblach administracji państwowej i samorządowej.